działalność charytatywna | pomoc dla samopomocy | praca formacyjna
Pod takim hasłem znalazły się działania fundacyjne, dzięki którym potrzebujący otrzymają przysłowiową "wędkę". Zamiast niekończącego się strumienia materialnej pomocy, Fundacja stwarza możliwość np.: podwyższenia kwalifikacji zawodowych, zdobycia umiejętności, a nawet utworzenia nowych miejsc pracy.
sklepy, kluby, kawiarenki parafialne
Fundacja Św. Jadwigi pomogła, udzielając dotacji i pożyczek, przy powstaniu sklepików w kilku wrocławskich parafiach. Znajdują się one w pomieszczeniach parafialnych, przez co koszty lokalowe są ograniczone do minimum. W ramach "pomocy dla samopomocy" wydaje się to bardzo korzystne, bo dzięki temu znalazło miejsce pracy kilkanaście bezrobotnych osób. Sklepy te mają również duże znaczenie dla okolicznej ludności, bowiem nie są nastawione na osiąganie jak największych zysków, przez co towary są dostępne po niższych cenach. Całkowity dochód ze sklepików po dokonaniu opłat i wypłacie wynagrodzeń pracownikom przeznaczony jest na cele charytatywne parafii.
Fundacja zauważyła konieczność integracji środowisk lokalnych, parafialnych. Brak propozycji spędzania wolnego czasu dla młodzieży jest często przyczyną demoralizacji i destrukcyjnych działań wśród młodych osób. Za potrzebę chwili uznano też stworzenie miejsc spotkań dla środowisk emerytów i rencistów, którzy często nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości bez pracy i spotykają się z problemami natury czysto materialnej. Coraz częściej duszpasterze wrocławskich parafii, pragnąc wyjść tym problemom na przeciw, starają się organizować kluby seniorów i kawiarenki parafialne. Inwestycje te wymagają jednak nakładów finansowych, stąd pomoc Fundacji Św. Jadwigi, która w ramach swoich skromnych możliwości pomaga w ich realizowaniu. Kawiarenki często przynoszą również dochód np. ze sprzedaży ciast po niedzielnych Mszach św., który wspiera parafialne przedsięwzięcia charytatywne.
kursy języka niemieckiego
Od 1992 roku Fundacja Św. Jadwigi organizuje w kilkunastu wrocławskich parafiach kursy języka niemieckiego. Otwarte granice między Polską a Niemcami, możliwość wymiany młodzieży, wyjazdy turystyczne i zawodowe to okazja do nawiązywania znajomości pomiędzy Niemcami a Polakami. Bezpośrednie międzyludzkie kontakty mogą być ułatwione, gdy bariery językowe nie będą stanowić problemu. Niskie koszty organizowania kursów są możliwe dzięki życzliwości Księży Proboszczów, którzy nieodpłatnie udostępniają sale na zajęcia w kilkunastu wrocławskich parafiach. Opłata przyciąga uczestników, gdyż jest konkurencyjna w stosunku do innych organizowanych kursów we Wrocławiu. Kursanci oceniają ją jako: przystępną, bardzo dobrą, umożliwiającą naukę, niską, a same kursy jako doskonałą, wygodną z racji bliskości miejsca zamieszkania formę podnoszenia znajomości języka niemieckiego.
Młodzież biorąca udział w kursach ma możliwość sprawdzenia i udoskonalania swoich umiejętności językowych podczas pobytów językowych organizowanych przez Fundację w czasie wakacji. Ci, którzy poznali język w stopniu zaawansowanym, mogą skorzystać ze studenckich praktyk zawodowych, organizowanych w Dortmundzie za pośrednictwem Fundacji.
wakacyjne obozy językowe
Młodzież ma możliwość sprawdzenia i udoskonalenia swoich umiejętności językowych podczas pobytów językowych organizowanych w czasie wakacji. Młodzi Polacy, w wieku od 18 do 26 lat, znający już w jakimś stopniu język niemiecki, wyjeżdżają do Niemiec w czasie wakacji, by wziąć udział w roli opiekunów i pomocników podczas obozów młodzieżowych, organizowanych przez niemieckie parafie i instytucje.
praktyki zawodowe w Dortmundzie
Praktyki zawodowe organizowane w ramach Fundacji Św. Jadwigi z powodzeniem odbywają się już od roku 1992. Młodzi Polacy z dobrą znajomością języka niemieckiego przebywają w Dortmundzie przez osiem tygodni w październiku i listopadzie. Po dwutygodniowym uzupełniającym intensywnym kursie językowym i przyuczeniu wprowadzającym odbywają sześciotygodniowe praktyki zawodowe w dortmundzkich zakładach, wybranych zgodnie z celami i możliwościami zawodowymi praktykantów. Dla firm dortmundzkich, działających na polskim rynku, grupa praktykantów już kilkakrotnie stała się źródłem kadr, co zaoszczędziło im korzystania z usług firm trudniących się poszukiwaniem pracowników. Dla praktykantów czas ten w decydujący sposób przyczynił się do ich rozwoju zawodowego i ogólnoludzkiego. W dortmundzkich zakładach pracy mają bowiem możliwość poznania najnowszych metod pracy i urządzeń, a mieszkanie w czasie praktyki u rodzin niemieckich to doskonała okazja nawiązania osobistych kontaktów z gospodarzami, którzy często określani są przez praktykantów jako "rodziny zastępcze". Niektórzy praktykanci jeszcze przez wiele lat po zakończeniu praktyk utrzymują z nimi kontakty.
praktyki zawodowe we Wrocławiu
Od 2001 roku z powodzeniem Fundacja organizuje na wzór dortmundzkich praktyk praktyki zawodowe dla młodych Ukraińców, którzy przez dwumiesięcznych pobyt we Wrocławiu poznają nasz język, kulturę, a nade wszystko podwyższają swoje kwalifikacje zawodowe we wrocławskich zakładach pracy.
|